Florür Dost Mu Düşman Mı?
Buradasınız: Anasayfa / Blog
16 Kasım 2022, Çarşamba
Florür Dost mu Düşman mı?
Florür Dost mu Düşman mı?
Florür, diş hekimliği dünyasında en çok tartışılan konulardan biridir. Muhtemelen yelpazenin her iki tarafında da biraz duymuşsunuzdur: Birincisi, florürün gerekli olmadığı, diğeri ise florürün ağız sağlığınız için iyi olduğudur.
 
Gerçek şu ki, doğru kullanıldığında florür genel sağlık için bir tehdit oluşturmaz. Bunun yerine ağız sağlığına fayda sağlar ve çürüklerin önlenmesine yardımcı olur.
 
Florür Nedir ve Nereden Gelir?

Florür toprakta, suda ve gıdalarda bulunan doğal bir mineraldir. Doğada hem yaygın hem de bol miktarda bulunur. Sentetik florür, içme suyu ve diş macunu, gargara gibi diş hijyeni ürünlerinde ve çeşitli kimyasal ürünlerde kullanılmak üzere üretilmektedir.

Hangi Ürünler Florür İçerir?

Florür diş macunu, gargara, bazı diş ipi, siman ve dolgular, jeller ve vernikler gibi diş ürünlerinde bulunur. Amerikan Dişhekimleri Birliği'ne göre diş çürümelerini yaklaşık yüzde 20-40 oranında önleme kabiliyeti nedeniyle birçok ürün florür ile güçlendirilmiştir ve her yaştan hastada çürükleri azaltır. Sonuç olarak, florür kullanımı, çürüme nedeniyle hasar görmüş dişleri restore etmek için maliyetli prosedürler nedeniyle zamandan ve paradan tasarruf sağlayabilir.

Sudaki Florür

Birçok alanda, diş problemlerini frenlemeye yardımcı olmak için su florlaması da kullanılır. Cochrane tarafından yapılan bir çalışmada, su kaynaklarına florür eklendiğinde, çocuklarda yüzde 35 daha az çürük, eksik veya dolgulu bebek dişleri görüldü ve süt dişlerinde çürük olmayan çocuklarda yüzde 15'lik bir artış oldu.

Florür Nasıl Çalışır?

Florür diş çürümesini önlemek için bu şekilde çalışır:

  • 7 yaşın altındaki çocuklarda minenin gelişim şeklini değiştirerek asit ataklarına karşı daha dirençli hale getirmek

  • Asit saldırısına karşı direncin artmasına yardımcı olarak daha kaliteli diş minesi oluşturulduğu bir ortam yaratmak

  • Plaktaki bakterilerin asit üretme kabiliyetini azaltmak

Tüm bu faydalar, diş çürümesini ve ileride maliyetli diş sorunlarını önlemek için diş minesini korumaya ve güçlendirmeye yardımcı olur.

Florür Kullanımıyla İlişkili Riskler Var mı?

Florürün diş çürümelerini azaltmada faydalı olduğu kanıtlanmış olsa da, çok fazla florür almanın yan etkileri vardır.

Çoğumuz için, suyun florlanmasıyla ilgili düzenlemeler ve diş hijyeni ürünlerinde kullanılan güvenli miktar nedeniyle çok fazla florür tüketme konusunda endişelenmemize gerek yok. Florürün en yaygın yan etkisi, yüksek florür maruziyeti olan dişlerde geçici beyaz lekeler veya çizgilerdir. Bu dişlere zarar vermez ve bunun yerine kozmetik bir endişe olarak kabul edilir. Bu izler genellikle zamanla kaybolur.
 
Küçük miktarlarda florürün tehlikeli olması muhtemel değildir ve 100'den fazla ulusal ve uluslararası sağlık kuruluşu ve diğer kuruluşlar, su ve diş ürünlerine güvenli miktarda florür eklemenin faydalarını kabul etmektedir.
 
Florür Kullanmalı mıyım?

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dişleri güvenli bir şekilde korumak için suya ne kadar florür konulabileceği konusunda farklı standartlara sahiptir, ancak biliyoruz ki her düzenleme, bireyleri aşağıdaki durumlardan zarar görmekten korur. çok fazla florür. ABD'de, DSÖ gibi uluslararası kuruluşlar genellikle ABD'deki kadar katı olmayan dünya çapında standartlara sahip olduğundan, CDC'den talimat alıyoruz.

Genel olarak, garanti edilen faydalar potansiyel riskten ağır basar ve florürü arkadaşımız olarak görmeliyiz.

Diş hekiminde florür tedavisi konusunda endişeleriniz varsa, dişlerinizi çürümekten korumanın yollarını diş hekiminize sormaktan çekinmeyin. Florür içeren diş macunları, gargaralar ve diğer diş hijyeni ürünlerini kullanmak, başlamak için harika bir yoldur.

Kesin olan bir şey doğru şekilde florür kullanımı diş çürüklerini önlemede çok etkilidir.
 
Florürün sağlıklı kullanımı hakkında daha fazla bilgi için kliniğinizi arayın.
Randevu İçin Bizi Arayın