Dişte Kole Hassasiyeti
Buradasınız: Anasayfa / Tedavilerimiz
Dişte Kole Hassasiyeti
Dişte Kole Hassasiyeti
Çoğu hastanın en büyük şikayetlerinden biri diş eti çekilmelerinde oluşan diş fırçalamayı ve soğukta nefes almayı ızdırap haline getiren hassasiyetlerdir. Özellikle diş eti çekilmelerinde kök yüzeyi açığa çıkar, kök yüzeyinde koruyucu mine tabakası olmadığı için çok kolay aşınır ve pulpadan gelen dentin tübüllerine yaklaşıldığı için hassasiyet başlar. Tedavi edilmezse aşınma fazlalaşır ve hassasiyet de aynı çürük gibi çok ağrı yapmaya başlar. Bazen diş eti çekilmesi olmasa da hatalı teknikle fırçalama veya asitli yiyecek/içecek kullanma gibi etkenlerle diş eti kole seviyesinde aşınır ve bu sebeple aşırı hassasiyet başlar.

Lazer ile hassasiyet tedavisi: diş eti çekilmelerine bağlı olarak meydana gelen diş hassasiyetleri bugüne kadar sadece flour sürülmesi ve özel diş macunları ile tedavi edilebilirken, gelişmiş Er:YAG Lazerlerin kole hassasiyetine özel dalga boyu ile yapılan ışınlamada açılan dentin tübüllerinin (kanallarının) kapatılabilmesi mümkün olmaktadır ve hassasiyet büyük oranda giderilmektedir. Bu tedaviden sonra adhesiv bonding sistemi ile aşınan kısım doldurulur ve hassasiyet tamamen kaybolur.

Çekilmiş diş etinde açığa çıkan dentin tübüllerinin (kanallarının) Er:Yag Lazerin belli bir dalga boyu ile tedavisinden sonra hassasiyet kaybolur. Eğer dişte erime varsa o bölge doldurulabilir.

Randevu İçin Bizi Arayın