CAD/CAM Sistemi
Buradasınız: Anasayfa / Tedavilerimiz
CAD/CAM Sistemi
CAD/CAM Sistemi

Dental teknolojinin tüm faydalarını ve başarılarını kullanabileceğimiz bir zamanda yaşadığımız için çok şanslıyız. Bunun iyi bir örneği hastalar için yüksek estetik değere sahip çok sağlam, sağlıklı, diş eti uyumlu ve mükemmel estetiğe sahip kuronlar ve köprüler oluşturma fırsatı sağlayan CAD/CAM teknolojisidir.

Dijital diş hekimliği, diş restorasyonlarının tasarımını ve oluşumunu iyileştirmek için CAD/CAM (bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli üretim) kullanan bir diş hekimliği ve protez alanıdır. Diş hekimliği ve diş laboratuvarları alanındaki uzmanlar, hastalara metalsiz zirkon-porselen kuronlar, köprüler, laminate veneerlar ve inleyler/onleyler sağlamak için CAD/CAM teknolojisi kullanılır.

Bu teknoloji aynı zamanda, eksik dişlerin yerini almak için kullanılan dental implantlar için abutmentler (implantlar ve görünür dış parçalar arasındaki bağlantılar) üretmek için de kullanılır.

Özellikleri:
 • CAD/CAM restorasyonların kalitesi çok yüksektir ve seramik bloklar mineyi taklit ettiğinden doğal bir görünüme sahiptir. 
 • Dijital ölçü alma sistemi (ağız içi scanner) ile ve diş yapımında hata oranı eski yöntemlere göre çok düşüktür. Bu yöntemde eski ölçü sistemine göre hata oranı yok gibidir. Bu sayede dişlerin adaptasyonunda maksimum uyum ve hassasiyet sağlar.
 • Bir diş hekimi muayenehanesinde bir CAD/CAM sistemi varsa, hastalar kalıcı restorasyonlarını genellikle aynı gün alabilir veya ikinci bir seansta kuron-köprü tedavileri bitirilebilir.
 • CAD/CAM teknolojisi kullanılarak, ağzınızın üç boyutlu bir modelini bilgisayar ekranında görme fırsatına sahip oluruz. Daha önce yapıldığı gibi bir laboratuvar yerine doğrudan ofislerde diş restorasyonları yapılabilir. Hasta, zaman ve doğruluk açısından muazzam bir şekilde fayda sağlar.
CAD/CAM Sisteminin Özellikleri:

CAD/CAM teknolojisi hastaya bir gün içerisinde kuron-köprü dişlerinin mükemmel bir tasarımla takılabilmesini sağlayan sistemdir. Mükemmel diş tasarımları (dizaynları) yaratmak yazılımdaki programlar aracılığıyla gerçekleştirilir. Bu özellikleriyle CAD/CAM, son derece gelişmiş diş kliniği/laboratuvarı teknolojilerinden biridir.

 • Full porselen kuron-köprüler
 • Laminate veneer kuronlar
 • Zirkon altyapılar
 • Full porselen ve kompozit estetik inley ve onleyler 
 • İmplant üst yapıları ve kuronları
 • Protezler (çıkarılabilir veya sabit) 
 • Ortodontik şeffaf apareylerin yapımı 
CAD/CAM'in Geleneksel Restorasyondan Farkı:

Kuron-köprü protezlerinin geleneksel yöntemlerle yapımında işlem 4/5 seans ve iki hafta civarında sürer. Kaşıkla ölçü alma, model hazırlama, laboratuvar işlemleri, provalar ve bitim bu süreçtedir. Oysa, dijital CAD/CAM sistemi kullanılıyor ise kuron-köprü sistemlerinin 1 gün içerisinde bitirilerek yapıştırılabilmesi mümkündür. 

Dijital CAD/CAM sistemleri, ağız içi scanner ile alınan ölçünün özel bir bilgisayar yazılım programına aktarılarak ve yapılacak kuron-köprü restorasyonlarının tasarlanmasıyla sonuçlanan bir sistemdir.

İşlem Süreci:
 1. Ağız içi scanner (tarayıcı kamera) ile ölçü işlemi
 2. Yapılacak porselen dişleri üretmek ve tasarlamak için alınan görüntüleri dijital modele dönüştürebilen yazılım
 3. Verileri bir ürüne dönüştüren teknoloji. Diğer alanlarda olduğu gibi, katmanlı üretim (3D yazıcı, milling cihazı)
Randevu İçin Bizi Arayın