Diş Eti Pigmentasyonu
Buradasınız: Anasayfa / Tedavilerimiz
Diş Eti Pigmentasyonu
Diş Eti Pigmentasyonu
DİŞ ETİ PİGMENTASYONU (KOYU RENKLİ DİŞ ETİ)

İnsanların farklı doğal diş eti renk tonları vardır. Normalde sağlıklı diş etleri açık pembedir. Bazı insanlarda çeşitli nedenlerle diş etlerinde koyu renklenme ve lekelenmeler olabilir. Buna diş etlerindeki pigmentlerin artması sebep olur. Klasik tedavi yönteminde cerrahi peelingler tekrarlanarak yapılmaktadır ve sonuç pek başarılı olmamaktadır. Lazer ile yapılan pigmentasyon tedavilerinde genellikle anesteziye gerek kalmaz ve hasta işlem sonrası hiçbir rahatsızlık duymadan yaşantısına devam edebilir. Genellikle lazer ile yapılan bu tedavide sonuç çok başarılıdır. Diş etleri pembe rengine kavuşur.

Bazen diş etleri çok sağlıklı olsada çeşitli nedenlerle renkleri mor hatta siyaha yakın olabilir. Bu da gülüş estetiğini kötü yönde etkiler. Diş etlerini pembe renge döndürmenin en kolay ve gelişmiş yolu Er:YAG Lazer ile yapılan işlemdir. Diş etlerinde pigment artmasına bağlı olarak oluşan hiperpigmentasyonlar klasik yöntemlerde anestezi altında bisturi ile peeling yapılarak tedavi edilir.

Koyu veya yamalı diş etlerine ne sebep olur?

Melanin, cilt renginden sorumlu pigmenttir. Daha yüksek melanin seviyeleri genellikle daha koyu cilt anlamına gelir. Tahriş, melanin üretilmesine neden olabilir. Örneğin, bronzlaştığınızda, cildiniz kendisini güneşin zararlı UV ışınlarına karşı korumak için melanin üretir. Tıpkı cildimiz gibi, diş etlerimiz de çeşitli tonlarda olabilir, ancak bazı durumlarda diş etlerimiz renklerinde koyulaşmalar görülebilir.

Diş etlerimiz ayrıca tahriş olduğunda ekstra pigment sağlar. Sigara dumanı gibi tahriş edici maddeler diş etlerinde melanin üretiminin artmasına neden olur. Koyu renk genellikle daha açık ten rengine sahip sigara içenlerde daha belirgindir. "Sigara içen melanoz" olarak bilinir.

Addison Hastalığı ve anti-malerial ilaçlar da diş etlerinde koyu lekelerin oluşmasına neden olabilir. Amalgam dolgular bile koyu lekelerin görünmesine neden olabilir.

Randevu İçin Bizi Arayın