Diş Hekimliğinde Botoks
Buradasınız: Anasayfa / Tedavilerimiz
Diş Hekimliğinde Botoks
Diş Hekimliğinde Botoks
Bilinen en etkili biyolojik toksin olan botulinum toksininin (botoks) medikal amaçlı kullanımına, nöromusküler blokaj oluşturma etkisinin gösterilmesini takiben, 1980’li yıllarda başlanmıştır. Botoks uygulaması, çeşitli patolojik durumların tedavisi ve değişik anatomik malformasyonların düzeltimi gibi medikal amaçlarla veya glabellar çizgilerin düzeltilmesi, dudak kontürünün yenilenmesi gibi kozmetik amaçlarla botilinum toksininin vücuda lokal olarak enjekte edilmesini içeren bir tıbbi/cerrahi uygulamadır.

Diş hekimliğinde “gummy-smile” (diş eti gülümsemesi) gibi estetik; bruksizm veya TME rahatsızlıkları gibi fonksiyonel sağlık sorunlarının tedavisinde botoks uygulaması ile çok başarılı sonuçlar elde edildiği bildirilmiştir. Uygulamanın yaygınlaşması ile birlikte, uygulamayı yapan hekimin yetkinliği ve oluşabilecek olası komplikasyonları yönetebilme yeterliliği önem kazanmıştır. Uygulamayı yapacak hekimlerin mutlaka uygulama eğitimi almış olması gerekmektedir.

Masseter botox nasıl yapılır?

Çiğneme kası denilen masseter kası büyük olanlarda botoks işe yarar mı nasıl etki ediyor? Masseter botoksu işlemi, toksinin küçük bir enjektör yardımıyla masseter kası içine enjekte edilmesiyle gerçekleştirilir. Yüz şeklinde ortaya çıkan incelme 7 gün sonra başlar ve 3 hafta içinde etkisi maksimuma çıkar.

Masseter botoksu yüzü inceltir mi?

Botoks, yüzü incelterek yeniden şekillendirme de ameliyatsız teknik olarak yeni bir seçenek sağlıyor. Masseter botoksu neştersiz, ağrısız, sıfır şişlik ve dikiş izi ile çeneyi incelterek yüz şeklini değiştirme imkânı sunuyor. Masseter reduction / V-line botoksu ile çene inceltilip küçültülebiliyor.

Masseter Botox etkisi ne zaman geçer?

Botox, ince çizgiye neden olan yüz kaslarını gevşetmek için kullanıldığında, maksimum etki 7-10 gün içinde görülür. Eğer botoks estetiği, kas kütlesinin kaba görüntüsünü azaltmak için kullanılıyorsa bu estetiğin etkisini ilk 3 aydan sonra görebilirsiniz. Masseter botoksunun etkisi ortalama 9 ay boyunca sürer.

Gummy Smile Tedavisi

Gummy smile, diğer adıyla diş eti gülüşü; konuşurken ya da gülerken diş etlerinin normalden fazla görülmesi durumuna verilen isimdir. Gummy smile tedavisi kombine bir tedavidir. Diş etleri lazer ile kemik seviyelerine göre görünen alanda kesilir. İşlem tek seansta ağrısız olmaktadır. Daha sonra botoks uygulayarak üst dudağın bir parça aşağı inmesi sağlanır.

Botoks ile Gummy Smile Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gülüşü sağlayan kasların fazla kasılmasının azaltılması ile tedavi edilir ve tedavide pratik olarak botoks kullanılır. Uygulama öncesinde botulinum toksin yapılacak bölgeye lokal anestezik krem sürülerek lokal uyuşturma yapılabilir, genellikle hastalar ağrı hissetmezler.Uygulama problemin durumuna (gummy smile tablosunun ağırlığı) göre 2 ila 5 noktaya yapılan enjeksiyon ile tamamlanır.

Gummy Smile Botox Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Botoksu enjekte ettikten sonra etkisi 2 veya 3 gün içinde görülür. Üst dudağın yükselmesi kademeli olarak azalacak ve tam sonuç tedaviden sonraki 14 gün içinde görülecektir. Ayrıca, tedavinin başarısını değerlendirmek ve daha fazla ayarlamaya gerek olup olmadığını belirlemek için 2 ila 3 hafta sonra bir takip randevusu için diş hekiminizi ziyaret etmeniz istenebilir. İstediğiniz sonuçlara bağlı olarak ek botoks enjeksiyonu gerekebilir.

Randevu İçin Bizi Arayın