COVID-19 Sırasında Artan Bruksizm
Buradasınız: Anasayfa / Blog
16 Kasım 2022, Çarşamba
COVID-19 Sırasında Artan Bruksizm
COVID-19 Sırasında Artan        Bruksizm
COVID-19 sırasında diş hekimlerinin bruksizm vakalarında bir artış gördüğünü bildiren son makaleler görmüş olabilirsiniz. Ne yazık ki, bu doğrudur ve çeşitli faktörlere bağlanabilir. Bruksizm yaşadığınızı düşünüyorsanız ne yapmanız gerektiğine bakmadan önce, tam olarak bruksizmin ne olduğunu, belirtilerinin ve nedenlerinin neler olduğunu inceleyelim.
 
Bruksizm nedir?

Bruksizm, diş gıcırdatma için kullanılan klinik bir terimdir ve stresin yaygın bir yan etkisidir. Genellikle geceleri meydana gelir ve dişlerin dizilimini ciddi şekilde etkileyebilir ve ayrıca diş yüzeylerindeki koruyucu mine tabakasını aşındırabilir.

Diş gıcırdatma, yanlış hizalanmış dişlerin bir yan etkisi de olabilir. Ağzınızı kapattığınızda ve dişler düzgün hizalanmadığında, onları sık sık hareket ettirmek ve yeniden konumlandırmak için gıcırdatmak çok yaygın olabilir.

Zamanla bruksizm, dişlerin çatlamasına veya yontulmasına ve diş çürümesine neden olabilir. Bununla birlikte, bruksizm sadece dişlerinize çok zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda baş ağrısı, TME bozukluğu ve çene kilitlenmesi gibi başka sorunlara da neden olabilir.
 
COVID-19 Stresinden Kaynaklanan Bruksizm

Geçen yıl şüphesiz birçok insan için inanılmaz miktarda stres yarattı. Sağlık endişeleri ve finansal mücadeleler hem duygusal hem de fiziksel olarak bize zarar verdi.

Stres, bruksizmin ana nedenlerinden biri olduğundan, vakaların neden arttığı anlaşılabilir. Artan stres nedeniyle, çoğunlukla diş gıcırdatma ve sıkma nedeniyle dişleri çatlamış veya yontulmuş olarak kliniğimize gelen hastaların daha fazla olduğunu gördük. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi Diş Hekimi Salih Bayraktaroğlu'ndan ulaşabilirsiniz.
 
Bruksizm Nasıl Tedavi Edilir?

İster COVID kaynaklı stres nedeniyle isterse genel olarak dişlerinizi gıcırdattığınızı düşünüyorsanız, mevcut durumunuzu değerlendirebilmeleri için hemen bir diş hekimine görünmeniz önemlidir. Sebebin ne olduğunu belirlemek için tam bir muayene yapacağız ve sorunları ele almak için bir tedavi planı oluşturacağız. Tek endişe gece taşlama ise, durumu yönetmek için uyurken giymek için bir gece bekçisi üretilebilir. Durum daha karmaşıksa, spesifik teşhisiniz için özel bir tedavi planı geliştireceğiz.

Herhangi bir bruksizm ve diş gıcırdatma endişeleriniz var ise, kliniğimizi arayarak randevu alabilirsiniz. Size yardımcı olmak için buradayız!

Randevu İçin Bizi Arayın