Lazer Ile Çürük Tedavisi
Buradasınız: Anasayfa / Tedavilerimiz
Lazer ile Çürük Tedavisi
 Lazer ile Çürük Tedavisi
Konservatif Diş Tedavisi diş sert dokularında oluşan çeşitli hastalıkların tanı ve tedavisini inceleyen, ayrıca bu dokuların korunmasını amaçlayan çalışmaları yürüten bir bilim dalıdır. Bunun için dişin kaybolan kısımlarının yerine konması ve dişin tüm fonksiyonlarının devam ettirebilme yeteneğinin gerçekleştirilmesi gerekir. Bu işlemlerin yapılması ile dişin estetiği de sağlanmaktadır.

Diş çürüğü yüzeyde başlar ve tedavi edilmediği takdirde yayılarak diş sinirini enfekte eder ve iltihaplara sebep olur. Bu durum dişlerde sallanmalara, büyük ağrılara, dişin çekilmesine ve bazen de zararlı bakterilerin vücuda yayılmasına sebep olarak baş, eklem ağrıları ve kalp gibi organlarda ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Diş ve vücut sağlığı açımızdan çürüklerin başlangıç safhasında tedavi edilmesi çok önemlidir.

Çürük temizleme işlemi için 2 tip tedavi seçeneğimiz vardır.

1. Geleneksel Yöntem:

Aeratör ile anestezi sonrası yüksek devirli temizleme işlemi yapılır. Uyuşturmadan çalışma genelde ağrılı olmaktadır ve hastaların hiç sevmediği bir ses/titreşim ile çalışma yöntemidir.

2. Lazer ile Çürük Tedavisi:

Sert doku lazeri olan Er:YAG Lazer ile çürük doku lazerin seçici özelliği ile sağlam dokuya zarar vermeden çürüğü temizler ve ısı oluşturmadığı için ağrısızdır. Lazer enerjisi ile dişe ait tüm dokularda (mine, dentin, sement) bulunan diş çürükleri temizlenebilir. Dişe temas edilmediği için hastada genellikle ağrı oluşmaz ve anesteziye gerek kalmaz. Ayrıca lazer enerjisinin özelliğinden dolayı steril bir ortam yaratılır ve daha sonra oluşabilecek ağrı ve çürükler önlenmiş olur.

​Dişin çürüğü temizlendikten sonra ışınla sertleşen kalıcı kompozit materyaller ile dolgular yapılır (kliniğimizde amalgam/metal dolgular kullanılmamaktadır). Dişe dokunmadan ve travma vermeden çürük temizlendiği için uygulanan dolguda eski yöntemlere göre ağrı yapma olasılığı çok düşüktür.

 

Kompozit Dolgular

Çeşitli tiplerde kompozitten yapılmıştır — klasik, flor salgılayan, porselen partikülleri içeren. Estetik, diş rengi olduğu için tercih edilmektedir. Eski tip kompozitler zamanla aşınabilir veya kırılabilir. En son çıkan kompozit tipleri (özellikle içeriğinde porselen partikülleri olanlarda) çok dayanıklıdır, aşınma veya kırılma olmamaktadır.

Kompozitlerde dolgu sonrasında büzülme daha azdır. Dolgu sonrasında sıcak-soğuk hassasiyetine az rastlanır.

Randevu İçin Bizi Arayın