Bebek Diş Hekimi
Buradasınız: Anasayfa / Bebek Diş Hekimi
Bebek Diş Hekimi

Bebek Diş Hekimi


Bebeklerin sağlıklı ve güçlü diş yapısına sahip olabilmesi için kontrollerin düzenli aralıklarla yaptırılması gerekir. Bunun için de alanında uzman ve deneyimli bebek diş hekimi seçimine gidilmesi tavsiye edilir. Bebekler için ideal bir tedavi süreci yürüten, diş problem ve ihtiyaçlarını tespit eden hekimler, sağlıklı dişlere kavuşmayı mümkün kılar.

Ayrıca ideal diş hekiminde tedavi olmak ve her diş kontrolüne aksatmadan gitmek hem ebeveyn hem de bebekler için pozitif sonuçlar doğurur. Buradan hareketle, bebek diş hekimi hakkındaki tüm detaylara rehberimizden ulaşabilirsiniz!

Bebek Diş Hekimi Ne Yapar?
Bebek diş hekimi, diğer hekimlere kıyasla farklı çalışma stiline sahiptir. Genel olarak izledikleri yol aşağıdaki gibidir:

İlk Randevu
İlk kez diş muayenesine katılan bebeklerin diş etleri, ağzı ve yeni çıkan dişleri kontrol edilir. Bu esnada herhangi bir problemin olup olmadığı konusunda ebeveynler bilgilendirilir. Ardından bebek için ideal bir tedavi uygulanır.

Düzenli Kontroller
Her bebeğin düzenli aralıklarla diş kontrolüne gelmesi gerekir. Yılda 2 kez gerçekleştirilen diş muayeneleri diş çürüme belirtilerinin, çenenin, ağız dokusunun, ısırma şeklinin ve diş etlerinin incelenmesini kapsar. Bununla beraber çocuğun dişleri sayılarak ideal şekilde büyüyüp büyümediği kontrol edilir. Bebek diş hekimi gerekli gördüğü durumlarda dişleri de temizler.

Ebeveyne Sorulması Gerekenler
Bebek diş hekimi ebeveynlere bebeğin parmak emme, diş gıcırdatma, dil çıkarma ve dudak emme gibi ağızla alakalı birtakım alışkanlıkların olup olmadığını sorar. Bunun dışında diş çıkarma, diş çıkaran bebeği rahatlatma ve ideal diş fırçalama yöntemleri gibi bazı tavsiyelerde bulunur.

Ebeveyn Soruları
Bebek diş hekimine başvurulduğunda bebeğin diş gelişimi ile ilgili tüm soruların sorulması gerekir. Ayrıca 6 ay sonraki muayene için randevu alınmalıdır.

Bebek Ne Sıklıkla Diş Hekimine Götürülmeli?
Dişlerin sağlıklı ve güçlü bir gelişim gösterebilmesi için bebeklerin düzenli aralıklarla diş hekimine götürülmesi gerekir. Gelişmeye ve büyümeye başlayan dişlerin muayene edilmemesi, ilerleyen senelerde büyük diş problemlerinin oluşmasına neden olur. O nedenle bebekler yılda 2 kez genel kontrol için bebek diş hekimine götürülmelidir.

Bebek diş doktoru, diş ve diş etlerinin sağlık durumunu kontrol eder. Bununla beraber, dişleri temizleyerek gelişiminin iyi olduğundan emin olmayı sağlar. Diş hekimleri, bebeklerin diş tedavisini son derece titiz ve ağrısız bir biçimde yaptığından endişelenmeye gerek kalmaz. Dişlerin kırılması, düşmesi, çatlaması gibi durumlarda diş doktoruna gidilmesinde durum farklı olabilir.

Diş temizliği ve muayenesi için gidildiğinde süreç oldukça pratik ilerler. Kalıcı bir dişin çıkması durumunda ise, bebek diş hekimi müdahale de bulunarak dişi kurtarır. Dişin kenarının kırılması gibi çeşitli durumlarda ise, bebek diş hekimine bir sonraki günde de gitmek gerekebilir. Bebeğin dişlerinden birinin çürümesi, diş ağrısının olması gibi durumlarda derhal diş hekimine başvurulması önerilir.

Bebek Diş Hekimi Ziyaretinin İyi Geçmesini Sağlayacak İpuçları
Bebek ve çocukların sağlıklı bir diş yapısına sahip olması için düzenli olarak diş hekimine muayene olmaları gerekir. Onlara gereken tedavinin yapılabilmesi ve dişlerinin daha sağlıklı olabilmesi için göz önünde bulundurulması gereken birçok detay vardır. Bu detaylar aşağıdaki gibidir:

Uzman ve Donanımlı Diş Hekimi
Bebek diş hekimi mutlaka alanında uzman ve tecrübeli olmalıdır. Bunun yanı sıra, bebek ve çocukların sevebileceği bir diş hekimine başvurulmalıdır. Pediyatri uzmanlığı bulunan bebek diş hekimi, onların problemleri ile ilgilenebilecek özel bir eğitim alır.

Çocuk diş hekimlerinin muayenehanelerinde onların hoşuna gidebilecek oyuncak ve dekorasyonun bulunması, sürecin daha kolay geçmesine yardımcı olur. Yaşanan bölgede ideal çalışma ortamına, prensibine ve çocuklara uygun eşyalara yer veren bir bebek diş hekimi kliği seçilmelidir. Eğer böyle bir diş hekimi bulunmuyorsa bekleme odası, ortamı ve çalışanlar bebeklere uygun olacak şekilde seçilmelidir.

Hizmet Kalitesi
Bebek diş hekimi seçiminde bulunurken göz önünde bulundurulması gereken en değerli husus, kliniğin hizmet kalitesidir. Hizmet kalitesine önem veren ve müşteri memnuniyetini ön planda tutan bebek diş hekimleri, onlara ideal bir tedavi uygular. Bebekler hassas ve zayıf varlıklar olduğu için tedavide son derece hassas olunması gerekir. O yüzden bebeklerin kendini konforlu ve güvende hissedebileceği bir ortamda tedavi olmaları oldukça önemlidir.

Ödeme ve Sigorta Tercihleri
Bebek diş hekimi seçerken önem verilen konulardan biri de ödeme ve sigorta tercihleri olur. Diş tedavileri için seçilen klinikte, uygun ödeme yöntemlerinin olup olmadığına bakılmalıdır. Bunun yanı sıra, sigorta durumuna göre bir tedavi şeklinin bulunup bulunmadığı gibi detaylara önceden hakim olunmalıdır.

 

Randevu İçin Bizi Arayın